مسابقات برنامه نویسی بیان

مسابقات برنامه نویسی بیان

آخرین نظرات
 • ۲۰ خرداد ۹۴، ۱۹:۴۶ - spider robot
  توی#

راهنمای مسابقه

دوشنبه, ۴ مهر ۱۳۹۰، ۱۰:۲۴ ب.ظ


ثبت نام در مسابقه

دعوت نامه بگیرید و آن را ارسال کنید:

وارد صفحه اول مسابقه (contest.bayan.ir) شوید و دکمه "ثبت نام" را کلیک کنید. پنجره ای باز می شود که در آن گفته شده contest90 را به عنوان کد دعوتنامه وارد کنید.

با تایید این پنجره وارد صفحه ای می شوید که از شما پرسیده شده "آیا شمادعوتنامه دارید؟". در این صفحه شما دکمه "بله دعوت نامه دارم" را کلیک کنید.

در صفحه بعد کد دعوت نامه را همانطور که گفته شده بود contest90 وارد کنید و دکمه "ارسال" را بزنید.

اطلاعات خود را ثبت کنید:

پس از ارسال دعوت نامه، شما وارد صفحه ثبت نام می شوید. اطلاعات خود را وارد کنید و مطمئن شوید که همه فیلدهای اجباری "تیک سبز" خورده اند، در انتهای صفحه متن موافقت نامه را تایید کرده و دکمه ارسال را بزنید.

اگر عملیات ارسال با موفقیت انجام شود در صفحه بعد پیغام "ثبت اطلاعات شما با موفقیت انجام شد" را مشاهده خواهید کرد. لینک فعال سازی همان لحظه به آردس ایمیل شما ارسال می شود.

حساب کاربری خود را فعال کنید:

وارد ایمیل خود شوید و لینک فعال سازی ارسال شده را کلیک کنید. با کلیک رو لینک، شما به "صفحه ورود" هدایت می شوید.

وارد سایت مسابقات شوید:

در "صفحه ورود" با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور خود وارد سایت شوید. پس از ورود، لیست سرویس هایی را می بینید که به آنها دسترسی دارید. البته شما فقط به سرویس مسابقات برنامه نویسی دسترسی دارید. روی "مسابقات برنامه نویسی بیان" کلیک کرده و وارد سایت مسابقات (contest.bayan.ir) شوید.

در صفحه اول سایت مسابقات، دکمه "ورود" را کلیک کنید.شرکت در مسابقه

در صفحه اول بر روی دکمه "شرکت در مسابقه" کلیک کنید. در صفحه بعدی لیست مسابقه ها را می توانید مشاهده کنید.
هنگامیکه برای اولین با در یک مسابقه شرکت می کنید، از شما نام مستعار و سایر اطلاعات تکمیلی پرسیده خواهد شد.

حتما قبل از شرکت در مسابقه، قوانین مسابقه را مطالعه نمایید.

مسابقه تمرینی (آزمایشی):

این مسابقه فقط برای آشنایی با نحوه کار وب سایت مسابقات، روی وب سایت قرار داده شده است و شرکت کردن در آن اختیاری است. ساده و ابتدایی بودن سوالات آن نیز به همین دلیل است. توصیه می شود حتما در این مسابقه شرکت کنید تا با قسمتهای مختلف وب سایت مسابقات آشنا شوید.

مسابقه دانش آموزی:

این مسابقه و سوالات آن برای دانش آموزان طراحی شده است.

مسابقه آزاد:

شرکت در این مسابقه برای عموم آزاد است. سطح سوالات این مسابقه بالاتر از مسابقه دانش آموزی می باشد.صفحه مسابقه

منوی سمت راست در صفحه مسابقه، امکان مشاهده قسمت های مختلف را به شما می دهد. پنج قسمت "مساله ها"، "ارسال جواب"، "رده بندی"، "تاریخچه" و "ارتباط با داوران" در ادامه شرح داده شده است. همچنین امکان مشاهده مستقیم صورت هر مساله وجود دارد.

مساله ها

در این قسمت لیست مساله ها قرار دارد. با کلیک روی عنوان هر مساله، صفحه مربوط به آن مساله دیده می شود.

عموما هر مساله شامل ۴ بخش است که در بخش اول صورت سوال توضیح داده می شود. در بخش دوم ورودی مساله و در بخش سوم خروجی مساله شرح داده می شود. در بخش چهارم نیز برای درک بهتر مساله، نمونه ای از داده های ورودی و خروجی نمایش داده می شود.

شما باید صورت سوال را با دقت بخوانید و برنامه ای بنویسید که ورودی مورد نظر را دریافت نموده و خروجی مطلوب را تولید نماید. دقت نمایید که ابتدا برنامه را با نمونه ورودی و خروجی نمایش داده شده امتحان کنید و پس از اطمینان از صحت آن، اقدام به دریافت فایل وروی اصلی نمایید.

ارسال جواب

پس از اینکه از صحت عملکرد برنامه خود مطمئن شدید، به این قسمت بیایید و روی دکمه "دریافت ورودی جدید" کلیک کنید تا فایل ورودی اصلی را دریافت نمایید. اگر در دانلود ورودی به مشکلی برخوردید، "دریافت دوباره فایل ورودی" را کلیک کنید تا همان فایل ورودی دوباره برای شما ارسال شود.

برنامه خود را بر روی فایل دریافت شده اجرا کنید. سپس از طریق دو قسمت "خروجی برنامه" و "کد برنامه" فایل خروجی تولید شده و همچنین فایل کد برنامه خود (source code) را ارسال (upload) نمایید.

دقت نمایید که بلافاصله بعد از کیلک روی دکمه "دریافت ورودی جدید"، یک شمارنده آغاز به کار می کند و شما تا تمام شدن آن فرصت دارید که خروجی را ارسال کنید. در صورت ارسال نشدن خروجی در زمان خواسته شده، برای شما یک ارسال اشتباه ثبت می شود. پس قبل از اینکه از صحت عملکرد برنامه خود مطمئن نشدید اقدام به دریافت فایل ورودی ننمایید.

با هر بار کلیک روی دکمه "دریافت ورودی جدید"، یک فایل جدید برای شما ارسال می شود.

قسمتهای تاریخچه و رده بندی

در این قسمت می توانید نتیجه کار خود و همچنین سایر شرکت کنندگان را مشاهده نمایید. در منوی اصلی نیز در کنار لینک هر مساله، نتیجه نمایش داده می شود.

ارتباط با داوران

شما می توانید مشکلات خود را در قسمت "ارتباط با داوران" با برگزارکنندگان مسابقه درمیان بگذارید. اگر امکان پاسخ دهی وجود داشته باشد، در قسمت بالای صفحه یعنی "پیامهای داوران" پاسخ سوال خود را خواهید دید. مطالب عمومی مطرح شده توسط داوران نیز در این قسمت نمایش داده می شود. پس در طول برگزاری مسابقه در زمانهای مختلف این قسمت را مشاهده کنید.

 

سوالات متداول

سوال ۱:‌ مسابقه تمرینی چیست؟
جواب:‌ هدف از مسابقه آزمایشی صرفا آشنایی شما با سایت مسابقه و تمرین کار با سایت است. سوالات این مسابقه به همراه جواب آنها در ۵ زبان در بخش نمونه سوالات قرار گرفته است. برای آشنایی با نحوه نگارش سوالات و ارسال جواب، شرکت در مسابقه آزمایشی اکیدا توصیه می شود. شرکت در این مسابقه اجباری نیست و امتیاز آن هیچ تاثیری در رده بندی شما در مسابقه اصلی ندارد.

سوال ۲:‌ آیا می توان در هر دو مسابقه آزاد و دانش آموزی شرکت کرد؟
جواب:‌ شرکت در مسابقه دانش آموزی فقط برای افراد زیر ۱۸ سال آزاد است. ولی برای شرکت در مسابقه آزاد هیچ محدودیتی وجود ندارد. ولی با توجه به اینکه مرحله دوم مسابقه آزاد و مرحله اول مسابقه دانش آموزی در یک روز برگزار می شود، شرکت در هر دو توصیه نمی شود.

سوال ۳:‌ چگونه می توانید سن افرادی که در مسابقه دانش آموزی شرکت می کنند را بررسی می کنید؟
جواب :‌ مسابقه نهایی به صورت حضوری برگزار می شود. یعنی قبل از شرکت در مسابقه نهایی مدارک شرکت کنندگان بررسی می شود و در صورت نقض قوانین از شرکت فرد در مسابقه نهایی ممانعت به عمل می آید.

سوال ۴:‌ آیا محدودیتی در استفاده از مروگر وجود دارد؟
جواب:‌ سعی شده است که بتوانیم از تعداد زیادی از مرورگرها پشتیبانی کنیم. ولی برای اطمینان از مروگرهای جدیدتر استفاده کنید.

سوال ۵:‌ نحوه محاسبه امتیاز چگونه است؟
جواب:‌ به هر سوال حل شده شما ۱ امتیاز داده می شود. سپس درجه سختی سوال به آن اضافه می شود. درجه سختی از روی تعداد افرادی که سوال را حل کرده اند به دست می آید.
سپس دو مقدار از عدد بدست آمده کم می شود.
یکی ضریبی متناسب با زمان حل مساله. یعنی هر چه دیرتر حل کنید عدد بیشتری از شما کم می شود.
دیگر ضریبی از تعداد پاسخها نادرستی که به این سوال داده اید. یعنی هر چه برای یک سوال پاسخهای نادرست بیشتری بفرستید عدد بیشتری از شما کم می شود.

سوال ۶: آیا کسانی که با سرعت کم به اینترنت متصل می شوند، می توانند از در این مسابقه شرکت کنند؟
جواب:‌ زمان تعیین شده برای حل هر سوال به گونه ای برنامه ریزی شده که شما بتوانید با سرعت کم هم در مسابقه شرکت کنید. ولی استفاده از اینترنت سرعت بالا کار شما را تسهیل می کند.

سوال ۷: فایل ورودی و خروجی چیست؟‌ چگونه می توان با فایل کار کرد؟
جواب:‌ شما هنگامی که سوال خود را حل کردید و با ورودی های تستی آن را آزمایش کردید در خواست ورودی اصلی را می کنید. با این درخواست سیستم به شما یک فایل ورودی می دهد که شما باید آن را به برنامه خود بدهید. خروجی تولید شده از برنامه شما همان جوابیست که باید به عنوان فایل خروجی برای ما ارسال کنید. این فایل را به همراه کد برنامه خود برای سیستم ارسال می کنید.
   نکته‌: در مورد کار با فایل در انتهای نمونه سوالات راهنمایی لازم انجام شده است.

سوال ۸:‌ آیا می توان سوالات را با زبانهای برنامه نویسی متفاوتی حل کرد؟ اگر می شود، از زبانی که در ابتدای مسابقه تعیین کردیم، چه استفاده ای می کنید؟
جواب:‌ بله. شما می توانید کد هر سوال را با زبان متفاوتی از سوال های دیگری که حل کرده اید، بنویسید. حتی می توانید برای حل یک سوال از زبانها و تکنولوژیهای متفاوتی استفاده کنید. اطلاعاتی که شما از زبان برنامه نویسی مورد علاقه خود به ما می دهید صرفا برای آمارگیری بوده که در انتهای مسابقه هم منتشر می شود. یعنی شما می توانید سوالهای مسابقه را با زبانی متفاوت از آنچه در ابتدا گفته اید حل کنید.


 

 • برگزارکننده مسابقه

نظرات  (۱۲)

 سلام
من قبلا در رقابت های دانشگاهی و همچنین سایتی شرکت کرده ام ولی با به حال با سیستم ورودی خروجی کار نکردم .باifstream.h در++c آشنایی ندارم.
به همین خاطر با وجود  تمایل برای شرکت در رقابت شما با مشکل مواجهم.
لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ:

در مورد کار با فایل در قسمت انتهای نمونه سوالات اطلاعات کافی داده شده. اگر می خواهید در حتما به صورت صریح با فایل کار کنید به زودی کدهای نمونه هم قرار می دهیم.
 امکانش هست از 14 ام به 15 ام جمعه انتقال پیدا کند؟
پاسخ:
متاسفانه برنامه ریزی از مدت ها قبل صورت گرفته است. خوشحال می شویم که بتوانیم شاهد حضور شما در مسابقه باشیم.
 شما اینجا گفته اید که نمره سوال به تعداد پاسخ های نادرست نیز بستگی دارد ولی در صفحه توضیحات تنها زمان و تعداد افرادی که درست جواب داده اند رو ذکر کرده اید
لطفا تصحیح بفرمایید!
 • آقای شکارچی
 •  در مورد نحوه محاسبه امتیاز
  زمانی که یک نفر برای اولین بار ساده ترین سوال مسابقه رو حل کنه با توجه به این که قبل از اون کسی اون سوال رو حل نکرده امتیازش در بخش درجه سختی بیشترین میشه و نفر آخری که اون سوال رو حل کنه برای درجه سختی کمترین امتیاز رو میاره مگر اینکه با افزایش تعداد نفراتی که یک سوال رو حل می کنن امتیاز نفرات قبلی که اون سوال رو حل کردند رو دوباره محاسبه کنید
  آیا این کارو می کنین یا اولین نفر بیشترین امتیاز رو میاره؟
  پاسخ:

  هر بار که یک سوال را حل می شود، امتیاز تمامی شرکت کنندگانی که آن سوال را حل کرده اند دوباره محاسبه می شود.
  سلام !

  کسی که در مسابقه مرحله اول آزاد شرکت نکرده آیا می تواند در مسابقه مرحاه دوم شرکت کند؟

  ممنون
  پاسخ:
  متاسفانه مراحل مسابقه پیوسته است. ان شا الله در دور بعد مسابقات شاهد حضور افراد بیشتری باشیم.
   سلام!
  یک سوال داشتم: آیا کسی که سوالی رو مثلا" با C++ حل می کنه، امتیاز برابری با کسی که سوال رو با Visual Basic  حل می کنه داره؟! اگه اینطوره که عدالت برقرار نیست!!! چون C++ سخت تر از Visual Basic هست...!!!

  آیا برنامه ای برای دور بعدی مسابقات دارید؟

  در صورت مثبت بودن پاسخ چه زمانی؟

  با تشکر

  پاسخ:
  در سال 91 ان شاء الله برگزار خواهد شد. زمان دقیق آن هنوز معلوم نیست.
   ببخشید ، فرمت ِ فایل ِ مسابقه تمرینی چیه؟ من نمیتونم بازش کنم!
  سلام. آیا با نرم افزار متلب هم می‌توان در این مسابقه شرکت کرد؟ به عبارت دیگر آیا دیتای ورودی با پسوند mat. هم وجود دارد؟
  پاسخ:
  داده ورودی سوالات به شکل فایل متنی می باشد، محدودیتی در تکنولوژی و زبان برای حل سوالات وجود ندارد، بنابر این شما می توانید با استفاده از MATLAB فایل ورودی را خوانده و خروجی را تولید کنید.
 • مانی یزدانخواه
 • ممنون
  میتونیم اطلاعات وارد شده در فرم رو عوض کنیم؟ مثلا سایز تیشرت یا آدرس یا کد پستی رو؟
  پاسخ:
  در حال حاضر خیر.
  سلام ، خسته نباشید ، چند بار میشه در مسابقات شرکت کرد ؟؟

  اگر دفعه اول مقامی کسب نشد میشه دفعات بعدی بازهم شرکت کرد ؟  

  یا فقط مثل مسابقات دانشگاهی محدود به یک بار میشه ؟؟؟
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.