مسابقات برنامه نویسی بیان

مسابقات برنامه نویسی بیان

آخرین نظرات
 • ۲۰ خرداد ۹۴، ۱۹:۴۶ - spider robot
  توی#

قواعد فنی مسابقه

دوشنبه, ۴ مهر ۱۳۹۰، ۱۰:۰۷ ب.ظ

سوالات


هر مسابقه شامل 5 مساله می باشد که شرکت کنندگان مدت 3 ساعت برای حل آنها زمان دارند. شکل کلی مسائل به این صورت است که از شرکت کنندگان خواسته می شود با نوشتن یک برنامه ی کامپیوتری خواسته های مساله را برآورده کنند.
برای هر مساله شکل دقیق ورودی که برنامه باید دریافت نماید و هم چنین شکل دقیق خروجی که باید تولید نماید مشخص شده است.
مسائل به گونه ای طراحی شده اند که در هر کدام از آنها توانایی های مختلف شرکت کنندگان مورد آزمایش قرار می گیرد. این توانایی ها شامل تسلط بر زبان برنامه نویسی مورد استفاده، آشنایی با الگوریتم های محاسباتی و ریاضیاتی، آشنایی با ساختار داده های مختلف و... می باشند. سطح پیچیدگی سوالات به گونه ای انتخاب شده است که شرکت در مسابقه برای تمام افراد آشنا با برنامه نویسی امکان پذیر می باشد. همچنین سوالات هر مسابقه به ترتیب سختی مرتب شده است، اما توصیه می شود ابتدای مسابقه تمام سوالات خوانده شوند.
متن تمام مساله ها در وبسایت مسابقه در زمان برگزاری قابل رویت می باشد، هم چنین شرکت کنندگان می توانند مساله ها را در فرمت PDF به صورت یکجا یا جدا جدا دریافت کنند.

 

حل سوالات


روش حل هر سوال در مسابقه به این شکل است:
مطالعه دقیق سوال : شرکت کنندگان باید با توجه به توضیحات صورت سوال و مثال های ورودی و خروجی برنامه ای بنویسند که ورودی را در فرم گفته شده قبول کرده و خروجی مناسب را در فرم خواسته شده تولید نماید.
پیاده سازی راه حل سوال‌: شرکت کنندگان می توانند سوالات مسابقه را با زبان برنامه نویسی دلخواه خود حل کنند.
درخواست و دریافت ورودی:‌ هنگامی که شرکت کننده از برنامه ی خود مطمئن می شود؛ برای ارسال راه حل خود در قدم اول در قسمت حل وبسایت مسابقه، درخواست «حل سوال» می دهد. وبسایت مسابقه لینک دانلود ورودی مساله را به کاربر نشان می دهد و کاربر از این لحظه به مدت مشخصی که در صورت سوال مشخص شده است فرصت برای ارسال خروجی جواب مساله دارد. زمان باقیمانده برای ارسال خروجی در وبسایت به صورت شمارش معکوس به شرکت کننده نمایش داده می شود.
نکته مهم این است که به ازای هر بار درخواست سوال ورودی های متفاوت ارسال میشود. در نتیجه وبسایت منتظر دریافت خروجی متناظر با آخرین ورودی ارسال شده است.
تولید خروجی:‌ شرکت کننده ورودی دانلود شده را به برنامه ی خود می دهد و خروجی برنامه را به صورت یک فایل متنی تولید می کند. نکته مهمی که دوباره در این قسمت به آن اشاره می کنیم این است که کسانی که برای یک سوال چند بار درخواست حل داده اند دقت کنند که حتما آخرین ورودی را به برنامه خود می دهند.
بارگذاری خروجی: خروجی تولید شده توسط برنامه را به همراه کد برنامه باید تا قبل از به اتمام رسیدن زمان حل مساله در وبسایت بارگذاری می نماید تا سیستم داوری مسابقه روی خروجی ارسال شده قضاوت انجام دهد. اگر این عمل در زمان مشخص شده انجام بگیرد خروجی به سیستم داوری برای قضاوت در مورد درستی جواب منتقل می شود، وگرنه برای کاربر یک جواب اشتباه در نظر گرفته می شود.

لازم به ذکر است که سیستم داوری خودکار می باشد و در صورتی که برنامه ی حل شده خروجی را دقیقا در فرم خواسته شده تولید نکند منجر به اشتباه فرض شدن خروجی خواهد شد.

 

دریافت نتیجه ارسال

تا دقایقی بعد از حل یک سوال و ارسال جواب آن در وبسایت، نتیجه ی قضاوت روی وبسایت اعلام می گردد. نتیجه ی قضاوت در مسابقه می تواند یکی از گزینه های قبول شده، اشتباه و اتمام زمان باشد. گزینه ی اتمام زمان مربوط به زمانی است که خروجی مسابقه در فرصت مقرر به سیستم ارسال نشده باشد و معادل یک بار حل اشتباه می باشد. گزینه ی اشتباه به معنی آن است که خروجی ارائه شده با خروجی مورد انتظار متفاوت می باشد. دقت کنید با توجه به خودکار بودن سیستم قضاوت، فرم خروجی برنامه باید دقیقا منطبق با فرم خروجی مثال مساله باشد، وگر نه اشتباه در نظر گرفته می شود. در صورت دریافت جواب اشتباه و یا اتمام زمان، شرکت کننده همچنان می تواند درخواست حل دوباره بدهد و محدودیتی برای این کار وجود ندارد. جواب قبول شده مربوط به زمانیست که خروجی ارسال شده مورد قبول سیستم داوری است و شرکت کننده امتیاز آن سوال را دریافت می کند.
 

محاسبه امتیاز

در محاسبه ی امتیاز هر سوال چهار ملاک مهم مورد نظر می باشد. اول درستی حل سوال می باشد، دوم زمان حل سوال، سوم تعداد تلاشهای ناموفق برای حل آن سوال و در آخر تعداد افرادی که سوال را حل کرده اند. به این شکل که سوال حل نشده یا اشتباه حل شده صفر امتیاز دارد، اما سوال حل شده بر اساس معیار های ذکر شده برای شرکت کننده امتیاز خواهد داشت. امتیاز هر سوال هرچه زودتر حل شود بیشتر است و هرچه توسط شرکت کنندگان بیشتری حل شود کمتر است.
رابطه ی محاسبه ی امتیاز تابعی از تعداد شرکت کنندگانیست که سوال را حل کرده اند و مقدار زمانی است که هنگام ارسال جواب پذیرفته شده از مسابقه گذشته است. هم چنین هر گاه سوالی پذیرفته شود، هر بار تلاش ناموفق برای یک سوال از امتیاز آن سوال حل شده می کاهد. در نتیجه تلاشهای ناموفق شما تا هنگامی که آن سوال را حل نکنید، هیچ تاثیری در امتیاز شما نخواهد داشت.
رده بندی شرکت کنندگان براساس جمع امتیازات نهایی آنها می باشد. توجه کنید که با توجه به تاثیر تعداد شرکت کنندگان حل کننده ی سوال در امتیاز آن، امتیاز کل یک شرکت کننده می تواند به مرور زمان کم شود.

 

توضیح ها و اعلان ها

در صورت نیاز شرکت کنندگان می توانند مراجعه به وبسایت در مورد ابهام در صورت سوالات و... از تیم برگزاری مسابقه درخواست توضیح نمایند، و یا نکته ای را اعلام نمایند. این درخواست ها فقط توسط تیم برگزار کننده قابل دیدن می باشد. هم چنین تیم برگزاری در صورتی که نیاز باشد با ارسال اعلان عمومی و یا اعلان در مورد یک سوال خاص توضیحاتی در باره ی آن را به تمام شرکت کنندگان اعلام می کند. این اعلان ها نیز در وبسایت قابل رویت می باشند.
 

چند نکته جوانمردانه

مسابقات به صورت تک نفره برگزار می شود و از شرکت کنندگان محترم نیز تقاضا می شود، به صورت انفرادی در مسابقه شرکت نمایند.
با توجه به انفرادی بودن مسابقه شرکت کنندگان باید از هدیه دادن کد سوالات به یکدیگر خود داری نمایند. همانطور که قبلا توضیح داده شد، کد راه حل سوالات باید همراه با جواب سوال برای سیستم داوری ارسال شود، بنابر این استفاده از یک کد توسط چند نفر امکان پذیر نخواهد بود و ممکن است منجر به تغییر نتیجه ی حل از سوی تیم داوری گردد. در نتیجه امتیازات کسب شده تا انتهای مسابقه به هیچ عنوان قطعی نبوده و در صورت مشاهده مواردی از نقض قانون امتیاز فرد خاطی تغییر خواهد کرد.

 • برگزارکننده مسابقه

نظرات  (۱۵)

 زمان بندی مسابقات رو لطفا اعلام کنید
ممنون
پاسخ:
زمانبندی روی سایت به طور کامل اعلام می کنیم. ولی به طور مختصر زمان مسابقه آزاد پنج شنبه ۱۴ مهر ساعت ۹:۳۰ الی ۱۲:۳۰.  زمان دانش آموزی هم ۲۱ مهر ماه
 • علی بهجتی
 •  سلام ، میشه بگید که از کجا می فهمید یکی دانش آموزه یا نه؟
  پاسخ:
  در هنگام اهدای جوایز !!!
   چرا در رده بندی دو نفر که امتیاز یکسان دارند ، یک رتبه ندارن ؟
  و اینکه امتیاز ها خیلی دقیق نیستند ، یا اینکه این چیزی که نشون داده می شه در رده بندی خیلی بزرگ گرد شدند ، اگر ممکنه مقایس تون برای نمایش امتیازات تغییر بدین
  پاسخ:

  زمان مسابقه تمرینی طولانیست. در نتیجه تاثیر زمان خیلی کم خود را نشان می دهد. در مسابقه اصلی این تاثیر کاملا مشهود است. 

   dar mosabegheye azad ,hich mahdoodiati baraye sherkat konandegan vojood nadarad?(sen,daneshjoo boodan,reshte,dar iran boodan,...)1
  پاسخ:

  کلا هیچ محدودیتی برای شرکت در  مسابقه آزاد وجود ندارد.  

   ورودی ها به چه صورت باید به برنامه داده شود؟
  به طور مثال من از VB6 برای برنامه نویسی استفاده می کنم آیا فایل ورودی را باید توسط برنامه باز و سپس تحلیل کنم یا با copy-paste کردن داده های ورودی در برنامه آن ها را تحلیل کنم؟

   در مورد چگونگی ارسال سورس کد برنامه نویسان ویژوال  توضیح بدهید
  پاسخ:
  به بخش انتهایی نمونه سوالات مراجعه کنید
  سلام.
  وجود یا عدم وجود یک خط اضافی در پایان فایل خروجی برنامه، در جواب تأثیری دارد یا خیر؟

  سپاس!
  پاسخ:
  سلام. در این سری از مسابقات بیان، خیر تاثیری ندارد.
  سلام
  میشه سوال ها رو با هر زبانی فرستاد یا فقط با زبانی که ابتدا در هنگام رجیستر کردم مسابقه مشخص میکنیم باید بفرستیم ؟
  پاسخ:
  محدودیتی وجود نداره، سوال هنگام ثبت نام فقط برای تخمین آماری هستش.
  میشه بیشتر در مورد "درخواست ورودی" و "تولید خروجی" و "ارسال خروجی" توضیح بدید و آیا برنامه باید تحت کنسول یا داس باشد(فقط متنی) بعد چگونه من برنامه ای را که در ویژوال استادیو نوشته ام بفرستم.

  سلام

  در دوره قبلی شرکت با بان برنامه نویسی " وی بی 6 " دچار مشکلاتی بود که اینجانب مجبور شدم برنامه ای جهت تبدیل کد های مسابقه به کد های قابل تحلیل در "وی بی" بنویسم


  ایا این مشکل در این دوره هم موجود است ؟

  {اگر کمکی از من بربیاید از آن دریغ نمیکنم!}


  همچنین اگر ممکن است برای هر زبان برنامه نویسی فایل ورودی خاصی درنظر بگیرید


  باتشکر ویژه از تلاش های شما

  یکی از هواداران

  با سلام
  فرمت نمونه ای که برای فایل دادید بصورت هر داده در یک خط هست ولی فایل ورودی دریافت شده همه چیز رو پشت سر هم چسبونده!
 • سید حمید مهدوی
 • محمد جان با یه تکست ادیتور دیگه مثل npp فایلتو باز کن اونوقت می بینی که درسته
  چقدر جالبه که گفتین 5 تا سوال ولی 6 تا سوال تو امتحان اومد!
  میشه سولات رو با زبن php حل کرد ؟

 • hassan rostami poor
 • salam
  bebakhshid man dar mosabegheye golchin soalat harchi roye hale soal click mikonam faghat file vorodi barayam namayesh dade mishavad .va emkane ersale code va file khoroji nis!!!!va dar natije barayam error time tamam shod ro mide!!lotfan baresi konid
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.